Stomatologia zachowawcza
Profilaktyka
Głównym celem profilaktyki stomatologicznej jest utrzymanie jamy ustnej w dobrym stanie. Aby zapobiegać chorobom przyzębia i zębów konieczne jest regularne odwiedzanie stomatologa. W czasie wizyt kontrolnych lekarz dokładnie sprawdza stan zębów i kontroluje, czy nie rozwija się w nich próchnica. Nieleczone choroby zębów mogą powodować poważne zaburzenia ogólnoustrojowe oraz choroby przewlekłe. Dzięki regularnym wizytom w możliwe jest zapobieganie tym schorzeniom. W Impladent zapewniamy profilaktykę na wysokim poziomie, a także w razie potrzeby leczenie zachowawcze oraz zabiegi chirurgiczne.
W ramach profilaktyki, w naszych gabinetach przeprowadzamy:
Zabieg polegający na usunięciu kamienia z powierzchni zębów. Twarde złogi, potocznie nazywane kamieniem, powstają na skutek mineralizacji nazębnej płytki, na którą składają się resztki pokarmowe, bakterie oraz ślina. Pod wpływem kwasów i soli zawartych w pokarmach, płytka nazębna ulega mineralizacji.
Piaskowanie
Piaskowanie zębów polega na usuwaniu z powierzchni zębów osadu oraz powierzchniowych przebarwień. Piaskarka stomatologiczna, wytwarzająca pod dużym ciśnieniem strumień piasku stomatologicznego, wody oraz powietrza usuwa osad nawet z trudni dostępnych miejsc (bruzd, przestrzeni międzyzębowych).
Polerowanie
Celem polerowania zębów jest zmniejszenie widoczności rys i zagłębień występujących na szkliwie. Zabieg polega na rozprowadzeniu pasty o polerujących właściwościach na powierzchni zębów. Następnie przy pomocy gumowej końcówki lub szczoteczki dentystycznej czyści się zęby, by wygładzić ich powierzchnię.
Fluoryzacja
Fluoryzacja to zabieg zabezpieczający zęby poprzez wzmocnienie szkliwa. Jest to jedna z metod zapobiegania powstawania próchnicy. Zabieg cechuje wysoka skuteczność z uwagi na wykorzystywane w nim związki fluoru, które znane są ze swojego korzystnego działania na szkliwo zębów.
Lakowanie
Zabieg ten przeprowadza się zwykle u dzieci. Lakowanie polega na wypełnieniu specjalnym lakiem naturalnych zagłębień w zębach. Dzięki temu zabiegowi zapobiega się próchnicy w miejscach, które trudno doczyścić z resztek jedzenia. Zwykle lakowanie przeprowadza się na przedtrzonowcach, trzonowcach stałych oraz na powierzchniach stałych siekaczy.
Jak dbać o zdrową jamę ustną?
- Szczotkować zęby dwa razy dziennie, najlepiej z użyciem pasty z fluorem
- Korzystać z regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa (przynajmniej raz w oku)
- Korzystać z regularnych wizyt higienizacyjnych (przynajmniej raz w roku, optymalnie raz na 6 miesięcy)