Coraz częściej słyszymy o zabiegach z zakresu medycyny estetycznej wykorzystujących działanie biostymulatorów tkankowych. Czym zatem one są i dlaczego stały się tak popularne?
Preparaty medyczne zwane biostymulatorami tkankowymi swoje zastosowanie znajdują w odbudowie i rewitalizacji głębokich struktur skóry, w których stymulują komórki do syntezy kolagenu i elastyny oraz do szybszej regeneracji tkanek, a tym samym opóźniają procesy starzenia się skóry i przywracają pożądaną gęstość i jędrność skóry. Oprócz terapii przeciwstarzeniowych i niwelowania zmarszczek biostymulatory są wykorzystywane także w terapiach dotyczących blizn i rozstępów na skórze.
Nie bez powodu są one tak często wybieranym zabiegiem. Ich główną zaletą jest małe prawdopodobieństwo wywoływania odczynów alergicznych oraz innych skutków ubocznych, nie wymagają one także długiego okresu rekonwalescencji, jak w przypadku innych inwazyjnych zabiegów, a efekty uzyskiwane są w szybkim czasie.
Zabieg polega na wprowadzeniu indywidualnie dobranego do potrzeb Pacjenta preparatu za pomocą cienkiej igły, porównywalnie jak w przypadku zabiegu mezoterapii igłowej. Do najczęstszych substancji wchodzących w skład biostymulatorów tkankowych zaliczamy z pewnością nieusieciowany kwas hialuronowy, aminokwasy, hydroksyapatyt wapnia, peptydy biomimetyczne, polinukleotydy, kwas polimlekowy czy kolagen.
Warto jednak pamiętać, by dobór preparatu oraz ilość zabiegów w serii skonsultować z lekarzem medycyny estetycznej, który profesjonalnie zakwalifikuje do danego zabiegu oraz indywidualnie dobierze odpowiedni skład preparatu, by uzyskać możliwie najszybsze, satysfakcjonujące efekty i bezpieczne przeprowadzi zabieg.